DOPRAVA ZDARMA při objednání zboží v hodnotě nad 1200 Kč

Mého koně bolí záda #4: Pět tipů proti bolesti zad

U jezdeckých koní se nabízí „jednoduché“ řešení – správné ježdění. Nicméně pod tímto pojmem si každý, podle individuálního stupně jezdeckého vzdělání, představíme něco jiného. Povíme si tedy o několika základních pilířích, které bychom každý, dle svých možností, mohli zařadit do výcviku koně.

1. Bez strečinku to nepůjde

Strečink neboli protahování je věčné téma, když přijdeřeč na fyzioterapii. Strečink je skvělá věc, musí se ovšem provádět správně. Základním bodem, který bychom měli mít na paměti, je, že koně protahujeme vždy zahřátého, tedy ideálně na konci práce (ať už ze země nebo ze sedla). Protahování můžeme koně učit různými způsoby, neoblíbenější však zůstávají cviky s pamlskem. Tedy protahování zejména krku a horní linie zad, kdy žádáme koně o protažení určitých svalových partií. Nezapomínejme ale ani na končetiny (přední i zadní), hrudník a pánev.

Při protahování dbejte na to, aby se kůň po nabízeném pamlsku neohnal, ale aby danou část těla opravdu pomalu protáhl. Někteří koně se snaží „podvádět“ a za pamlskem se otáčí příliš rychle – tím přicházíme o benefit strečinku a kůň si navíc může i ublížit. Některé cviky můžeme provádět i ze sedla, tím si můžeme zajímavě zpestřit jezdecké hodiny.

Kolem protahování existuje řada materiálů, ať už v podobě knih (například kniha Masáže koní, autor Jean-Pierre Hourdebaight) nebo článků či videí na internetu.

2. Posílení středu těla

S protahováním souvisí i posilování středu těla (core). Svaly středu těla, jak jsme si řekli v prvním článku, stabilizují páteř, proto je dobré udržovat je v dobré kondici buď správným ježděním, nebo cíleným posilováním. Výborná na posílení středu těla je kavaletová práce, skoková gymnastika nebo i některé drezurní prvky, pokud jsou provedeny správně (např. malé kruhy, práce ve dvou stopách).

Tomuto tématu se věnuje například článek v časopise The Horse: Core Training Exercise Guidelines, nebo kniha Activate Your Horse´s Core od N.C. Stubbs a H. Clayton.

3. Dopřejte koni fyzioterapii

Do managementu koně je také vhodné zařadit pravidelné chiropraktické či fyzioterapeutické ošetření. Chiropraxe je manuální metoda. Zaměřuje se na ošetření biomechanických dysfunkcí kloubů, které ovlivňují i nervový systém. Klouby, které správně fungují, jsou méně náchylné ke zranění i rozvoji artrózy a přispívají ke správnému fungování nervového systému. To má dobrý vliv nejen na pohybový aparát, ale i na celkové zdraví zvířete.

Lepší je problémům předcházet a ošetřovat koně preventivně, dokud ještě nepozorujeme známky bolestivosti. Dá se tak předejít větším problémům, které pak vyžadují i delší dobu léčby.

Pro rekreačního koně, který nemá žádné zjevné pohybové problémy, je většinou dostačující preventivní ošetření 2x ročně. U sportujících koní nebo u koní náchylnějších na pohybové problémy je frekvence ošetření individuální (většinou 3 - 4x ročně). Pokud necháváte návštěvu chiropraktika nebo fyzioterapeuta až na dobu, kdy koně zjevně bolí záda, je potřeba počítat s vyššími náklady na léčbu (co se týče času i peněz).

4. Zkontrolujte sedlo!

Nezapomínejte i na pravidelnou kontrolu sedla. Zkontrolujte, zda koni stále sedí, jestli není potřeba ho vycpat nebo zda někde něco netlačí. Často se také zapomíná na správně padnoucí uzdečku a vhodné udidlo – překvapivě i ty mohou způsobit problémy. Pokud někde tlačí nebo nesedí, kůň je nucen od nepříjemného tlaku uhýbat.

5. To nejlepší na závěr - jezdec

Velmi podstatnou součástí celého řetězce je i jezdec – velmi doporučuji nezaměřit se jen na koně, ale i na sebe. Jezdec, který je sám křivý, nemá dostatečnou rovnováhu, nebo nejezdí korektně, si svého koně bude stále „křivit“, i když bude mít jeho kůň jen tu nejlepší péči. Takže nezapomínejme ani na sebe, vzdělávejme se, cvičme i mimo koně a udržujme se v kondici.
Pokud dáme všechny tyto dílky skládačky dohromady, můžeme mít spokojeného a zdravého koně po dlouhá léta…

Autor: MVDr. Zuzana Zápalková, EEBW

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz