DOPRAVA ZDARMA při objednání zboží v hodnotě nad 1200 Kč

Mého koně bolí záda #2: Projevy bolesti

Projevy bolesti zad a vliv sedla na záda koně

V minulém díle jsme se podívali na to, proč bolesti zad vznikají. V dnešním článku se podíváme na to, jak poznáme, že našeho koně bolí záda a jak k problémům se zády může přispět sedlo. Bolesti zad jsou z hlediska diagnostiky poměrně komplikované, neboť se mohou projevovat různě. A hodně k nim může přispět právě nevhodně zvolené sedlo.

Jak poznám, že mého koně bolí záda?

Existuje několik náznaků, které nám napoví, že koně začínají bolet nebo dokonce už bolí záda. Jak víme, kůň neumí mluvit, proto nám o bolavých zádech neřekne a my to musíme poznat z jeho chování. Kůň začíná svou bolest dávat najevo pozvolna, obzvlášť pokud se jedná o klidnějšího jedince.

Je tedy potřeba svého koně dobře znát, abyste mohli včas odhalit začínající problém, který se může projevit jen nepatrnou změnou v chování nebo pohybu vašeho koně. Také nám mohou napovědět nerovnoměrně vyvinuté svaly v určité části těla. Schválně pozorujte svého koně, zda se vám nesnaží říct, že ho bolí záda.

Zaměřte se na tyto náznaky:
• nepatrné změny v chůzi, příp. kulhání
• při čištění nebo při dotyku v určité oblasti zad reaguje bolestivě
• zastavuje před skoky nebo dokonce začal vyhazovat
• křižuje ve cvalu, nechce cválat na jednu ruku
• kůň se prohýbá při sedlání
• při dotahování se může šklebit nebo dokonce kousat
• velmi citliví koně se mohou začít chovat agresivně

Klouby, ať už ty meziobratlové, nebo jakékoli další v těle koně, jsou primárně stabilizovány svaly a šlachami, které obklopují daný kloub. Aby kloub správně fungoval, je tedy potřeba, aby správně fungovaly i svaly, které se nachází v jeho blízkosti.

Za všechno mohou nervy

Pro funkčnost svalů je potřeba odpovídající nervové řízení, dostatečná výživa svalu živinami a kyslík. Nervové řízení svalů zajišťují neurony – nervové buňky, které vychází z míchy uložené v páteři. Z páteře vystupují nervy z meziobratlových otvorů a inervují své cílové orgány a svaly. Pokud je omezený rozsahu pohybu meziobratlového kloubu, je tím ovlivněna i funkčnost nervů, které se nachází v jeho blízkosti. Nervy potom nedostatečně inervují jednotlivé svaly, které časem ochabnou a kloub už nedokáží dostatečně stabilizovat.

V opačném směru potom neputují správně informace o stavu a fungování jednotlivých orgánů, kloubů, svalů a dalších tkání do míchy a mozku. Pokud dojde např. ke zranění v oblasti kloubu nebo některého segmentu páteře, vedení signálu je v tomto místě narušené a receptory potom nereagují adekvátně na podněty . Protože tyto receptory neplní stoprocentně svou funkci, mozek je „uspí“. Aby receptory po odstranění problému znovu správně fungovaly, je potřeba je „probudit“, aby začaly plně komunikovat s mozkem a míchou. Toho můžeme docílit manuálními technikami, jako je chiropraxe, práce s měkkými tkáněmi (různé druhy masáží) nebo i akupunkturou.

A jaký vliv má na toto vše sedlo?

Bohužel velmi velký! Tvar sedla je velmi důležitý a ideálně má kopírovat záda koně. Špatně padnoucí sedlo tlačí na určitý úsek koňských zad (například oblast kohoutku, lopatka, podél páteře aj.).

V tomto místě dochází:
• ke vzniku zánětu
• atrofii svalů
• meziobratlové klouby nefungují správně v celém rozsahu pohybu

Tento omezený rozsah pohybu vede ke vzniku funkčních blokád meziobratlových kloubů. Tělo se s tím sice snaží vyrovnat, ale tím nadměrně přetěžuje zase jiné svalové skupiny, vznikají blokády v dalších částech těla a pozorujeme i výraznější křivost koně.
Pokud však problém přetrvává delší dobu, tyto kompenzační mechanismy se vyčerpají a na koni začneme pozorovat známky bolesti zad, kulhání a další změny v chování, pohybu nebo výkonnosti. K bolesti zad postupem doby přibydou další problémy, jako jsou bolesti kloubů, osteoartróza, … Nepodceňujte proto varovné signály, které kůň vysílá, a věnujte se jim včas. V další díle našeho seriálu rozebereme působení sedla na záda koně a projevy špatně padnoucího sedla.

Autor: MVDr. Zuzana Zápalková, EEBW

Literatura:

Cottriall a kol. (2009): The effects of training aids on the longissimus dorsi in the equine back. Comparative Exercise Physiology 5 (3-4): 111-114
McGowan a kol. (2007): Back pain in horses. Epaxial musculature. RIRDC Publication No 07/118. RIRDC Project No UQ-111A
Townsend a Leach (1984): Relationship between intervertebral joint morphology and mobility in the equine thoracolumbar spine. Equine Veterinary Journal. Vol. 16 Issue 5. pg. 461-465
Anatomické obrázky: König a Liebich (2003): Anatomie domácích savců, 1.díl. Hajko & Hajková. ISBN: 8088700558

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz