DOPRAVA ZDARMA při objednání zboží v hodnotě nad 1200 Kč

Kloubní výživa pro psy #2: Stavba kloubu

Abychom správně pochopili, jak to v kloubu funguje, je dobré znát základní anatomii kloubu. Potom se budeme moci lépe rozhodnout kdy, proč a jakou kloubní výživu užívat. Když pochopíme funkci jednotlivých složek kloubu, pomůže nám to zorientovat se v nepřeberné nabídce kloubních preparátů, která na trhu je. Nebudeme se více zdržovat a půjdeme se podívat rovnou do kloubu.

Jak vlastně takový kloub vypadá?

Kloub je ohebné spojení dvou nebo více kostí, které slouží k pohybu dané části těla. Je uložen v kloubním pouzdře složeném ze dvou vrstev:

  • vazivová – tvoří pevný vnější obal, místy zesílený vazy (vlákna tvořená kolagenem)
  • synoviální – neboli kloubní nitroblána. Tato blanka ohraničuje kloubní dutinu a produkuje kloubní maz (synovii)

Obrázek kloubu převzatý z http://is.muni.cz/do/1451/e-learning/kineziologie/elportal/pages/zakladni_slozky.html

Synovie, neboli kloubní maz, je velmi důležitá věc - pomáhá snižovat tření v kloubu. Jinými slovy kloub „promazává“. Jak to funguje, si ukážeme na příkladu: motor auta, přesněji písty motoru (klouby) a olej (kloubní maz). Pokud máme olej v motoru, všechno krásně šlape, písty klouzají a my můžeme vyrazit na cestu. Pokud je olej starý a špinavý, už ten motor nešlape tak, jak má – písty o sebe drhnou a motor nepodává optimální výkon, nastává čas na výměnu oleje. No, a když je málo oleje? Pokud včas olej nedolijeme, může se motor zadřít
A stejně je to v kloubu (lidském, psím, kočičím, koňském…), pokud mají klouby dostatek mazu, jedou a ani o nich nevíme. S přibývajícími léty se maz „opotřebovává“ a my začínáme klouby cítit. Čím je tělo starší, tím míň síly má na tvorbu nových věcí a kloubního mazu začíná ubývat - klouby bolí stále víc, až jim musíme během pohybu ulevit – začneme kulhat. Auau…

Jde kloubní maz vyměnit jako olej?

No, bohužel zatím nejde. Ale nebylo by to špatné jezdit na výměnu kloubního mazu, jako s autem. Jediné, jak můžeme tělu pomoci (zase je to stejné u psů, koní, lidí, koček…), je přidat mu základní složky a ono si je do toho kloubního mazu samo dodá. Abychom věděli, co máme dodávat, potřebujeme vědět, z čeho se kloubní maz skládá.

Kyselina hyaluronová – zázračná složka kloubního mazu

Nejvýznamnější složkou kloubního mazu je kyselina hyaluronová. Je to velmi šikovná molekula se specifickými vlastnostmi. Tvoří trojrozměrné prostorové sítě, které omezují pohyb ostatních buněk a oddělují třecí plochy chrupavek. Její hlavní funkcí je tlumení nárazů v kloubu, dále zvlhčuje chrupavku, zajišťuje její výživu a má přírodní analgetické účinky. Kyselina hyaluronová není pro tělo cizí látka, dokonce si ji umí vytvořit samo. Čím je tělo starší, tím vyrábí kyseliny hyaluronové méně. Záněty kloubů její úbytek ještě urychlují, čímž se výrazně zhoršují vlastnosti kloubní tekutiny a klouby jsou méně pohyblivé. Tento úbytek můžeme řešit dodáním externí kyseliny hyaluronové do těla a to buď injekční formou, nebo příjmem z potravy.

Jak dodat kyselinu hyaluronovou do těla snadno a rychle?

Nejsnadnějším způsobem zvyšování množství kyseliny hyaluronové v těle, je užívání kloubní výživy. Kvalitní kloubní výživa musí vždy obsahovat jako jednu z účinných látek právě kyselinu hyaluronovou. Kromě množství v denní dávce je nicméně potřeba zjistit i o jaký typ kyseliny hyaluronové jde.

Kyselinu kyaluronovu si můžete představit jako dlouhý řetězec korálků a jejich délka výrazně ovlivňuje její vlastnosti a účinky. Prostředí v trávicím traktu je velmi agresivní, takže je potřeba správně zvolit délku „korálků“, aby byl efekt na klouby, co největší. Příliš krátké řetězce se rozštěpí už v žaludku a naopak příliš dlouhé se zase nestačí dostatečně naštěpit. Proto je potřeba hledat takové výrobky, které mají speciálně upravenou kyselinu hyaluronovou pro maximální účinek na chrupavku po podání z potravy.

Chrupavka – dokonalý materiál

V kloubu jsou konce kostí chráněné chrupavkou, kterou tvoří pevná a porézní tkáň. Chrupavka má dvě úlohy:

  • umožňuje, aby konce kostí po sobě hladce klouzaly
  • snižuje nárazy při pohybu

Chrupavka působí jako houba. Při uvolnění kloubu do sebe nasaje velké množství kloubního mazu. Při zatížení se tekutina vymáčkne z chrupavky ven do prostoru kloubu. Tím se kloubní tekutina dostane mezi konce kostí a zabrání tak jejich nárazu o sebe. Tato vlastnost chrupavky je důležitá i z hlediska její výživy. Chrupavka nemá krevní zásobení, proto její výživa probíhá pouze výměnou látek skrz kloubní maz. Při nasátí kloubní tekutiny jsou dovnitř chrupavky přivedeny živiny a při vytlačení tekutiny ven se odvádí odpadní látky.

Osteoartróza – nejčastější onemocnění kloubu

Ve zdravém kloubu je chrupavka hladká a lesklá. Představte si chrupavku na kosti kuřete, která vám zbyde po obědě (omlouvám se vegetariánům). Zkoušeli jste po ní někdy přejet prstem? Je opravdu dokonale hlaďoučká. V případě, že v kloubu dojde ke snížení množství kloubního mazu (úbytek kyseliny hyaluronové), chrupavky o sebe začnou drhnout a chrupavka se opotřebovává. Při opotřebení je chrupavka drsná, odřená až popraskaná. Kosti se bez zdravé a celistvé chrupavky o sebe odírají, a každý pohyb moc bolí.

Takto vzniká osteoartróza. Jde o nejčastěji se vyskytující onemocnění kloubu u zvířat i u lidí. Toto onemocnění má vliv na všechny součásti kloubu včetně chrupavky. Kloub je poškozený a jeho součásti se opotřebovávají. Typickým příznakem této nemoci je bolest, klouby začínají být ztuhlé a jsou méně pohyblivé. Při potížích začne zvíře bolavou končetinu odlehčovat. Kvůli bolesti se může změnit chování zvířete (je podrážděné, méně aktivní, přijímá méně potravy). Při osteoartróze dojde u buněk kloubu k narušení rovnováhy mezi skladnými (anabolickými) a rozkladnými (katabolickými) procesy. Rozkladné procesy převládají, což vede k poškození tkání kloubu.

Chraňte chrupavky! Neumíme vyrobit tak dokonalý materiál!

Bohužel, v současné době neumíme vlastnosti zdravé chrupavky nahradit žádným uměle vytvořeným materiálem. Všechna poškození, která na chrupavce vzniknou, už nejdou vrátit zpět. Tělo se sice snaží tato poškození opravit, ale nově vytvořená hmota není zdaleka tak kvalitní, jako byla původní tkáň.

Co můžeme pro klouby udělat?

Můžeme organismu dodat základní stavební složky důležité pro ochranu a obnovu chrupavky a pro zachování správných vlastností kloubního mazu. Právě tyto látky jsou obsaženy v kvalitních kloubních výživách. Přípravků je na trhu nicméně velké množství a je obtížené se v nich vyznat. Jaké látky obsažené v těchto přípravcích jsou pro klouby skutečně přínosné a které jsou pouze reklamní vějičkou bez velkého efektu? Je 5 mg účinné látky v denní dávce moc nebo málo? V příštím díle se podíváme na to, jak číst složení a poradíme Vám, jak nalézt ty správné kloubní přípravky pro Vaše psí kamarády a jejich dlouhý aktivní život. Z dnešního článku jste už jistě pochopili, že se bude opět hodně mluvit o kyselině hyaluronové.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz