DOPRAVA ZDARMA při objednání zboží v hodnotě nad 1200 Kč

Jak vybrat kloubní výživu

Na českém trhu je nespočet kloubních výživ a není se čemu divit, klouby trápí velkou část populace. Kloubní výživa je pouze doplněk stravy resp. krmiva, tedy při jeho uvedení na trh není nutné dodávat testy účinnosti ani kvality, pouze dokázat, že potravina je bezpečná. Z toho důvodu kloubní výživu vyrábí nespočet firem. Jak ale vybrat tu která opravdu funguje?

Nekoukejte na krásný obal, počet zaručeně účinných látek ani na televizní reklamy šťastně běhajících lidí nebo na cenu, která zpravidla není důkazem, že se jedná o kvalitní kloubní výživu. Nejdůležitější je, podrobně se podívat na množství a typ aktivních látek.

Které látky opravdu účinkují? 

Výrobci do kloubní výživy přidávají nespočet látek s velmi sporným vlivem na klouby. Vědecky dokázanou účinnost má ovšem jen velmi málo aktivních látek, které to jsou?

Kyselina hyaluronová – nejdůležitější látka pro klouby, má prokázanou účinnost a samotná se používá k léčbě kloubních onemocnění pomocí přímých injekcí do kloubu.

Chondroitin sulfát – druhá nejdůležitější látka, která dodává chrupavce pružnost a obnovuje rovnováhu kloubní tekutiny.

Kolagen – jde o peptidy, důležité pro správnou funkci kloubů, vazů a šlach. Je jedno jestli se jedná o kolagen I, II, III nebo cokoliv jiného, protože ve výsledku jsou tyto typy kolagenu velmi podobné. Mají pouze jiný poměr aminokyselin.

Glukosamin – látka, mající vliv na chrupavku stejně jako kyselina hyaluronová, ale bez dalších jejích pozitivních vlastností.

MSM – látka která se užívá jako protizánětlivá a analgetikum. MSM je velmi hořké a bohužel je nutné ho užívat v relativně velkém množství.

 

Množství v denní dávce 

Platí takové pravidlo, čím složitější je dopočítat se množství aktivních látek v denní dávce, tím méně jich tam je. Tedy pokud výrobce napíše, že v jedné dávce je 60 mg kyseliny haluronové, je na první pohled jasné, kolik jí tam je. Ovšem, když výrobce napíše, že v 1 kg je 200 mg kyseliny hyaluronové a denní dávka je jedna tableta, je velice nejasné, kolik kyseliny hyaluronové vlastně přijmete. Prvně musíte zjistit, kolik váží tableta (většinou podělíte váhu balení počtem tablet, např. 300g / 60 tbl, kdy vám vyjde, že jedna tableta váží 5g). No a 5g je pouze 1/200 z udávaného množství. Po tomto velmi složitém propočítání vám tedy vyjde, že obsah kyseliny hyaluronové v jedné tabletě je pouze 1 mg, tedy 60x méně než v předchozím produktu!

 

Forma kloubní výživy

Pro jednoduchou aplikaci je ideální, aby přípravek konzumujícímu chutnal. Na trhu existují prášky, tablety, sirupy a želé kostky. Pokud je užívání kloubní výživy nepříjemné, stane se, že s užíváním časem přestanete nebo některé dny vynecháte. Je proto vhodné vybrat přípravek, na jehož užívání se budete těšit.

 

Cena za měsíční užívání 

Když už víte, jaký je obsah v denní dávce, je dobré si propočítat, kolik zaplatíte za měsíční užívání. Tento údaj se často velmi liší. Některé přípravky jsou totiž na první pohled drahé, ale vydrží i 5 měsíců, na druhou stranu levné přípravky jsou často pouze na měsíc a musíte je koupit pětkrát.

 

Kde se přípravek vyrábí?

U výrobku je vždy dobré si ověřit, zda je vyráběn v ČR nebo je k nám dovážen. Nejde jen o to, že je lepší podporovat české firmy, ale hlavně se čeští výrobci musí řídit našimi zákony a dodržovat kvalitu. U produktů, které jsou dováženy ze zahraničí, si těžko pohlídáte, z jakých zemí se produkt dováží, a jaké v tamní zemi mají požadavky na kvalitu.

Zjistěte si reference

Při výběru kloubní výživy je vždy dobré si přečíst nezávislé hodnocení ostatních uživatelů, kteří již s danou kloubní výživou mají zkušenosti. Dobrým zdrojem těchto referencí od jiných uživatelů je Heureka.

Opravdu přípravek obsahuje aktivní látky, které deklaruje?

Z výsledků dTestu je patrné, že mnoho výrobců ze zahraničí dává do přípravků výrazně méně aktivních látek než deklaruje na obalu. Toto si prakticky žádný český výrobce netroufne. Zde najdete výsledky dTestu z května 2016.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz