DOPRAVA ZDARMA při objednání zboží v hodnotě nad 1200 Kč

Pavla Šatná: „Extreme Dog Race je takové naše další dítě, kterému věnujeme spoustu času. A dělá nám velkou radost“

5P1A9291

Se svým mužem Romanem pořádají už roky závody, při kterých si člověk i pes můžou sáhnout hodně hluboko do svých možností a rezerv. Oba hlavní pořadatelé a zakladatelé závodu mají opravdu bohaté zkušenosti se psí kynologií, kde působí jako instruktoři, anebo i s canisterapii. Na pořádání závodu se podílí celá rodina Pavly a přátelé, bez kterých by tak organizačně náročné závody vznikly jen stěží. Celá akce se těší stále větší oblibě.

Co je Extreme Dog Race?

Jedná se o extrémní překážkový závod (OCR) se psy. Závod znamená výzvu jak pro člověka, tak pro psa, kteří tvoří nerozlučný a synchronizovaný tandem. Na tratích o různé délce si závodníci prověří svou výkonnost, zručnost, souhru se psem a touhu si dokázat, že na to mají. Kdo se účastní závodu musí počítat s blátem, vodou, náročnými přírodními terény a balančními, silovými překážkami.

Řekněte nám, jak to celé začalo?

S mým mužem Romanem se věnujeme kynologii už 30 let. Děláme instruktory ve sportovní kynologii, pořádali jsme také výstavy a závody. Se svými psy jsme složili i vrcholové zkoušky. Roky jsme se věnovali canisterapii. Já jsem před 5 lety zkusila svůj první OCR závod, a postavila se na startovní čáru, a zároveň i jako dobrovolník u překážek. Říká se, že vás to buď odradí, nebo tomu propadnete. Jsem definitivně ten druhý případ.

Kdy jste uspořádala první závody?

OCR závody začaly být můj druhý život a totálně jsem pro ně nadchla celou naši rodinu. V roce 2019 jsme si pohrávali s myšlenkou, spojit tyto „vášně“, a tak vznikl spolek Dog Race. V roce 2020 jsme pořádali náš první společný závod Extreme Dog Race na Žernově v Ratibořickém údolí. Nechtěli jsme začít žádným „poutákem“, nebo opatrně nultým ročníkem, ale hned rozjet závod vyšší úrovně, který závodníky svými překážkami osloví. Překážky neměly být jednoduché, ale ne zase moc těžké, aby závodníky zbytečně neodradilo to, co jsme nachystali. Snažíme se, aby překážky překonával nejenom psovod, ale i jeho psí parťák. Jde přece jenom o souhru těch dvou. Pokud překážku nezdolají, čeká je náhradní úkol handicap. Spíš jde o to zabojovat a pokud se nepodaří překážku překonat, pokusit se ji pokořit v dalším závodě.

Pro koho je závod vlastně určený?

Závodem jsme chtěli oslovit nejenom sportovce, ale i širokou veřejnost, proto máme od začátku 3 tratě. LONG 10 km, BASE 5+ km a krátkou 2 km. Pro toho, kdo si to chce jenom zkusit, je určena kategorie FUN, určená hlavně pro JUNIORY. Poslední kategorie nejmenších dětí s rodiči se jmenuje FAMILY. Jsme moc rádi, že dětí běhá čím dál víc a malých závodníku v kategorii Junior přibývá.

Co dalšího se kolem Extreme Dog Race děje?

Jako jeden z mála závodů, možná i jediní OCR Dog, podporujeme od roku 2020 částí startovného všech závodů reálných i virtuálních Centrum výcviku psů pro postižené HELPPES. Letošním závodem EDR Military Tankodrom Milovice jsme zase pomohli nadaci Člověk v tísni. Jako první OCR Dog jsme v loňském roce pořádali Noční a Zimní závod. Psí parťák u nás dostává v cíli stejnou, jen trochu menší, kovovou medaili jako lidský závodník. Pro nás je pes samozřejmě plnohodnotný člen závodního teamu. Jako první OCR Dog jsme pod ČAPS – Českou asociaci překážkového sportu.

5P1A3612

Jak jste se k těmto závodům a celé koncepci dostala?

Jak už jsem zmínila, bylo to propojení OCR závodů a kynologie. Člověk zužitkuje zkušenosti s pořádáním závodů, výstav, ale i absolvováním dalších podobných závodů. Není nad vlastní zkušenost. Z každého uběhlého závodu si vezmete něco. Řeknete si, to udělali super nebo toho se musíme vyvarovat. A asi to funguje, závodníci se k nám vrací a jejich zpětná vazba po závodě nás motivuje a posouvá dál.

Jaká práce stojí před tím, než úspěšně závodníci proběhnou cílem?

Je to práce hlavně od stolu, ke kterému s Romanem usedáme každý den, když se vrátíme z práce. Je to pro nás běh na dlouhou trať. Je to nejenom práce v terénu, ale i hodně kancelářské, administrativní práce. Hledání zajímavé lokality, domluva s majiteli pozemků a sehnání povolení. Ale i oslovování mnoho sponzorů. Vlastně už teď děláme na závodech na příští rok. Vymýšlíme design medailí a finisherských triček, které máme každý rok jiné. Snažíme se navrhnout další překážky. Práce v terénu před závodem už je taková třešnička na dortu. Loni v době Covidu jsme rozjeli i virtuální 6měsíční výzvu EDR 4ALL, po které nás „virtuální běžci“ přemluvili k pokračování. Tak vlastně letos ke 4 reálným EDR závodům děláme i 4 virtuální závody EDR 4ALL Ibero, podle ročních období.

Co vám před závodem dělá největší starosti?

Pár dní před závodem už přecházíme do terénu, kde se páskují trasy a staví překážky. Ale to už je spíš taková třešnička na dortu. A pak se jen už modlíme, aby zapršelo a bylo bláto, aby se něco při závodě nezvrtlo, aby závodníci nezabloudili a všichni spokojeni a nezraněni proběhli cílem. Spokojenost závodníků, jejich reakce na soc. sítích je pro nás tou největší odměnou za naši práci.

Jaké jsou hlavní role při organizaci?

Přípravu závodu děláme s mým mužem Romanem. Jsme už sehraná dvojka, která se skvěle doplňuje. Já spíš vymýšlím, společně doladíme a Roman zrealizuje. Naši synové Honza, Petr a Míša nám zase pomáhají při výrobě překážek, balení virtuálních finisherských balíčků a se spoustou dalších věcí. Samozřejmě, nešlo by to dělat bez kamarádů.

DSC_8261_1

Co byste ještě řekla k Extreme Dog Race?

Extreme Dog Race je takové naše další dítě, kterému věnujeme spoustu času a dělá nám radost. Dokud bude bavit i závodníky a partneři závodu a ostatní nám zachovají přízeň, budeme se snažit ho dál rozvíjet a posouvat.

Závodní team Extreme Dog Race, který vznikl v loňském roce a rozrůstá se nám o další kamarády se zálibou běhu se psem blátem a překonáváním překážek. Do teamu patří:

Samozřejmě já s Romanem  | Lucie Vlčková | Kateřina Tůmová | Lucie Minaříková | Rosťa Vondra | Denisa Hofmanová | Míša Pačáková |
Petra Petráková | Jaroslav Baldrych | Gabriel Balog | Gabriela Bezoušková | Petra Košková | Petra Kernová | Hanka Loudová | Vlasta Pekárková | Filip Pekárek

naši junioři: Mája Pekárková | Míša Šatný | Kiki Tůmová | Terezka Košková | Baruška Košková | Tomášek Košek

A team doplňuje a dokumentuje náš doprovod Honza Kern a Šárka Martincová

 

Geloren a Exteme Dog Race

Už více než přes rok podporujeme celý seriál závodů Extreme Dog Race. Je pro nás ctí být součástí projektu, kde jde cítit souhra závodníků a chlupáčů při společném zdolávání překážek. Před Pavlou a celým týmem smekáme. Přípravy, realizace a pomoc potřebným – to je Extreme Dog Race.

 

Geloren – Pro radost z pohybu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz