DOPRAVA ZDARMA při objednání zboží v hodnotě nad 1200 Kč

Mého koně bolí záda #3: Sedlo

Sedlo – padne mu správně?

Kromě chování koně se zaměřme také na sedlo, které může být jedním z původců bolestí zad! Jak jsme si řekli v minulém díle, tvar sedla je velmi důležitý. Měl by ideálně kopírovat záda koně a hlavně nikde netlačit. Je to jako s výběrem boty. Pokud nezvolíme správně a bota v někde tlačí, rozhodně si chůzi neužíváme. Při pohybu máme tendenci došlapovat tak, aby to bolelo co nejméně, někdy i za cenu toho, že začneme trochu kulhat. U koňského sedla je to stejné – pokud v některém místě tlačí, kůň se snaží jít tak, aby ho to tlačilo, co nejméně. Tělo se s tím sice snaží vyrovnat, ale tím nadměrně přetěžuje zase jiné svalové skupiny. Vznikají blokády v různých částech těla a pozorujeme i výraznější křivost koně.

Pokud však problém přetrvává delší dobu, na koni začneme pozorovat známky bolesti zad, kulhání a další změny v chování, pohybu nebo výkonnosti. K bolesti zad se postupně přidávají problémy, jako jsou bolesti kloubů, osteoartróza, …

Jak tedy vybrat správné sedlo?

Ono se to dobře řekne, že sedlo musí dobře padnout a kopírovat tvar koňských zad. Ale jak to vlastně poznám? Při výběru sedla, vám nejlépe poradí sedlář, který vybrané sedlo pasuje přímo na záda koně. Přesto jsou pravidla, která bychom měli při výběru sedla znát. Připravili jsme si pro vás průvodce pro správný výběr anglického sedla. Barevně jsme vyznačili, na co si při výběru sedla dát pozor.

Správná poloha sedla

Sedlo by mělo ležet až za okrajem lopatky (šedá čára), jinak může dojít k jejímu blokování při pohybu koně.

Naopak končit by sedlo mělo v úrovni posledního hrudního obratle. Orientovat se můžeme podle umístění posledního žebra – na fotografii vyznačeno šedou čárou. Žlutá čára značí první bederní obratel, sedlo by nemělo zasahovat dál až do oblasti bederní páteře.

Páteřní kanál sedla

Páteřní kanál sedla by měl být široký tak, aby polštáře netlačily na spinální výběžky obratlů, šlachy zádových svalů ani nervová zakončení po celé své délce. Problém nevyřeší ani různé korekční dečky – ty spíše prostor ještě zúží. Dalo by se to přirovnat k nošení dalšího páru ponožek v botách, které jsou nám malé. Na fotografii jsou vyznačené oblasti, na které je potřeba si dát pozor. Žlutá čára: do prostoru mezi vnitřní plochou přední komory a kohoutkem by se měly vejít 2-3 prsty. Zelená čára: prostor mezi kohoutkem a boční stranou přední komory by měl být stejný na obou stranách a opět minimálně na 2 prsty. Fialová a modrá čára: sedlo by mělo ležet na těle koně a nemělo by nikde tlačit.

Nezapomínejme na podbřišník

Neméně důležitý je i správný podbřišník! V oblasti kolem lokte by měl být užší, naopak v oblasti hrudní kosti by měl být nejširší, aby se tlak rozložil na větší plochu. Příliš úzký podbřišník se doslova zařezává do prsních svalů, a vede ke zkracování chodů. Pro snadnější dýchání je vždy lepší mít gumy na obou koncích podbřišníku.

Mám dobře padnoucí sedlo?

Podívejme se na detail obrázku v úvodu textu, který si trochu přiblížíme a vyznačíme si důležité oblasti.

Sedlo je na koně příliš velké. Modrou čárou je vyznačená lopatka koně – jak vidíme, sedlo zasahuje hodně přes lopatku. Žlutou čárou je vyznačený průběh posledního žebra, oranžová čára vyznačuje začátek bederní páteře. Na obrázku vidíme, že sedlo zasahuje až do bederní páteře, což je špatně.

Správný výběr sedla je pro zdravá záda koně opravdu velmi důležitý. Kůň nám tento výběr komplikuje tím, že nám neřekne, zda ho sedlo někde tlačí. Je to jenom na nás lidech, abychom zvolili opravdu dobře padnoucí sedlo. Pojďme se podívat, jak poznáme, že se výběr nepodařil úplně správně.

Příliš uzká komora sedla

Pokud má sedlo příliš úzkou komoru, utlačuje svaly v oblasti kohoutku (m. trapezius, m. longissimus dorsi) a blokuje lopatku v pohybu. Kůň se snaží předejít bolesti stálou kontrakcí svalů, a tyto svaly poté mohou zatuhnout. Záda nejsou při pohybu dostatečně angažovaná a kůň se nemůže volně pohybovat. Může se projevit až kulháním nebo klopýtáním hrudními končetinami.

Příliš široká komora sedla

V tomto popřípadě je komora sedla v přímém kontaktu s výběžky obratlů, které jsou neustále traumatizovány při pohybu. Kůň od bolesti uhýbá tím, že ztuhne v zádech a není schopen je vyklenout.

Příliš dlouhé sedlo

Pokud je sedlo příliš dlouhé, zasahuje až do oblasti bederní páteře. V oblasti hrudníku a beder se nachází povázka, která pokrývá obratle i měkké tkáně v této oblasti. Bederní obratle mají výrazné příčné výběžky v porovnání s hrudními obratli. Tlak sedla v tomto místě tlačí povázku na příčné výběžky bederních obratlů, což je pro koně bolestivé a vede až k vyhazování pod sedlem – kůň se tak snaží zbavit bolestivého podnětu.

Další projevy špatně padnoucího sedla

Pokud sedlo někde tlačí, dochází v tomto místě k redukci průtoku krve (tudíž zásobení svalů živinami a kyslíkem) a v důsledku toho sval atrofuje. U koně potom můžeme pozorovat prohlubeň na krku těsně před kohoutkem. Kůň se snaží ulevit od bolesti zad kontrakcí některých svalů, což se může projevit i změnami v pohybu.

Co napoví o špatně padnoucím sedle?

Zaměřte se na oblast kohoutku a podívejte se, zda nenajdete:

• vypadanou srst
• otlaky
• změnu zbarvení chlupů
• prohlubeň na krku

V těchto případech se většinou jedná o úzkou komoru nebo páteřní kanál (pokud se tyto změny objevují podél páteře). Příliš úzký páteřní kanál brání roztahování širokého zádového svalu při pohybu, což může blokovat pohyb hrudních končetin a způsobovat nedopocování v těchto místech.

 

Autor: MVDr. Zuzana Zápalková, EEBW

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz