DOPRAVA ZDARMA při objednání zboží v hodnotě nad 1200 Kč

Sunny je anděl na čtyřech tlapkách

1

Paní Alexandra Moravec žije se svými dvěma syny, kteří mají poruchu autistického spektra. V současné době jsou oba mladí muži na střední škole a pes Sunny, který je vlastně hrdinou celého příběhu, je jim neskonalou oporou, pomocníkem a obětavým přítelem. Alexandra je samoživitelka a díky pomoci naší rozvinuté občanské společnosti a oblasti sociálních služeb v České republice mohla získat pro své syny asistenčního psa, zlatého retrívra Sunnyho, celým jménem Mystic Star Robin Gold Heart. Ten pro oba mladé muže představuje opěrný bod v různých životních situacích, například po dobu přecházení ulice nebo při panickém stavu. Už jste viděli psa, který si nevezme ze země pamlsek, když vám vypadne z ruky? Pes Sunny je věrnost a poslušnost sama. Seznamte se… Sunny, anděl na čtyřech tlapkách

Jak začal životní příběh Sunnyho?

Pro Sunnyho přijeli z organizace Helppes na Slovensko a dovezli ho vlakem do Prahy. Byl vybraný pro televizní projekt, který měl přiblížit divákům výcvik asistenčního pejska od předvýchovy přes výcvik až po secvičování s budoucím páníčkem. V té době mí synové už měli potíže. Na Sunnyho koukali v televizi, zejména mladší syn. Pes tam docházel jednou týdně po ránu. Když byl v TV, hned se mu lépe vstávalo! V nejtěžších chvílích jsme se rozhodli pro požádání o asistenčního psa z důvodu vleklých zdravotních problémů mého mladšího syna.

Co se dělo potom?

Před námi byl pohovor a také čekání. Organizace usilovně hledala psa, který by byl vhodný pro syna a rodinu. Syn už dávno Sunnyho miloval z televize, ale mysleli jsme, že svého budoucího pána dávno má. Jednoho dne mi volala paní ředitelka z Helppes, abych přijela. Na schůzce mi řekla, že pro nás našli vhodného porťáka. Jaká byla moje radost, když jsem zjistila, že mluví právě o Sunnym. Samozřejmě, byl to šok a překvapení zároveň. Syn byl neskutečně rád. Zpětně vše považuji za dílo osudu!

Jak se uskutečnilo vaše seznamování a začlenění do rodiny?

Začali jsme s oběma syny dojíždět na společné tréninky. Sunny se při prvním setkání choval, jako by se už dlouho znali. Asi cítil, že my ho milujeme dávno. Psa dávno vycvičili a uměl základní „balíček dovedností“. Musel se ale nutně naučit, jak fungovat se svým budoucím pánem. Co bylo důležitější; jeho pán si potřeboval osvojit dovednosti, jak psa povelovat a jak se k němu chovat.

Jaké výzvy se před vámi s příchodem psa Sunnyho objevily?

Chyby, které by Sunnyho nový pán udělal, by mohly ohrozit celý výcvik, který trvá 6–8 měsíců. Bylo naprosto nutné, aby asistenční pes vstoupil do rodiny jako spolehlivý průvodce pro syny paní Alexandry. Mezi jeho základní vlastnosti patří zodpovědnost, oddanost a disciplína.  Jde o to, aby nejbližší, našem případě rodiče, velice dobře věděli, jak se ke psovi chovat a jaké povely mu dávat. Důležité je i načasování, tedy zjistit, kdy je na povely příhodný čas. Dále je tady skutečnost, která se týká péče o psa. Každý chovatel a majitel asistenčního psa mu potřebuje vymezit jasné mantinely, například, jestli je chytré a dobré ho vůbec pouštět k cizím psům.

 Co všechno ještě obnáší, když máte doma asistenčního psa?

Mít doma asistenčního psa je velikou pomocí, ale i obrovskou zodpovědností. Výcviková organizace cvičí nejen psa, ale i jeho budoucího pána. Máme povinnost o něj vzorně pečovat, což bychom stejně dělali. Musíme docházet na společné tréninky, kde můžeme zdokonalit věci, které je potřeba ještě zlepšit a ukázat, například jak pes funguje v našem běžném životě. Trenéři jsou nám vždy k dispozici, pokud řešíme jakýkoliv problém s chováním psa nebo například se zákazy vstupů Sunnyho do budov a obchodů.

Když bylo potřeba, vždy nám poradili, co dělat. Měli jsme veliké problémy s povolením vstupu do základní školy, museli jsme absolvovat schůzky s vedením, schůzku s rodiči, kam přijeli i trenéři a vedení Helppes. Vše jsme splnili. Za dva měsíce se však vedení školy rozhodlo, že tam psa nepustí ani na základě toho, že měl potřebnou zkoušku. Ke všemu došlo prakticky ze dne na den, bez udání důvodu. Náš boj trval dva roky a nepodařilo se najít ani dohodu, ani úspěšné východisko.

     4

Jak celá kauza dopadla?

Naštěstí nám nahrála covidová doba. Synové byli doma na distanční výuce se svým psem. Za tu dobu se velmi zlepšil jejich zdravotní stav. Starší syn byl přijat na střední školu, kde přijmuli Sunnyho bez jakýchkoliv problémů, a to hned první den na adaptačním kurzu. Potom spolu ti dva začali chodit do školy, která nám velmi vyšla vstříc. Bezpochyby mají Sunnyho rádi a vždy se na něj těší. Jsou skvělí! Dokonce mu uspořádali charitativní sbírku, když začal mít problémy s pohybem. Z výtěžku mu koupili kloubní výživu.

Co se dělo dál?

Rok nato nastoupil na střední školu mladší syn a dopadlo to opět nad očekávání dobře. Sunny měl povolen vstup do budovy hned od prvního dne. Tím pádem se synové o psa střídají podle svých aktuálních potřeb. Školy vůbec neřeší, jestli tam pes může. Nechaly rozhodování na nás. I v druhé škole zjistili, že se psem jsou zřejmě menší potíže než s některými žáky.

Omezuje Sunnyho onemocnění při péči o vaše syny?

Doba, kdy jsme zjistili, že má Sunník artrózu loktů, protože začal kulhat, byla pro nás pořádným šokem. Báli jsme se, že nebude moci fungovat, že bude mít bolesti a nebude šťastný. Naštěstí chodíme na veterinu k jednomu z nejlepších ortopedů. Pan doktor mu udělal všechna vyšetření, doporučil vše zaléčit injekcemi, koupit kloubní výživu a chodit na rehabilitace.

Ovlivňuje Sunnyho zdravotní stav fungování synů?

Přizpůsobili jsme režim tomu, v jakém stavu je zrovna Sunny. Každé pondělí nechodil do školy, ale vzali jsme ho na rehabilitace. Snažíme se vyhýbat chůzi do schodů a se schodů, když je to možné. Pokud vidíme, že je unavenější, zkrátíme procházky. Dbáme o to, aby měl lokty v teple. Nechali jsme mu na míru ušít overal s rukávy na předních nohách. Koupili jsme také ortopedický pelíšek.

Není podle vás ironie osudu, když pes, co pomáhá lidem, potřebuje sám pomoci?

Ano, není spravedlivé, když pejsek trpí, navíc v podstatě identickými problémy, které má jeho rodina. Naštěstí sami ze zkušeností víme, že se to děje, ale jde s tím vcelku obstojně žít. Je nutné však podniknout režimová opatření a vše přizpůsobit momentálnímu stavu psa. Školy naštěstí pochopily, že Sunny bude docházet tak, jak to jeho zdraví dovolí. Ptají se na něj a těší se, až přijde. Je to od nich všech milé po tom, jakou svévoli jsme zažili na základní škole. On se tam cítí milován a chodí tam rád. I synové mají školu rádi, protože kdo má rád jejich psa, ten nemůže být špatný.

Vše musí být finančně dost náročné. Jak zvládáte ekonomickou stránku věci?

Žiji se syny sama a také mám zdravotní omezení. Financí není nikdy nazbyt, a tak Helppes zorganizoval sbírku na léčbu našeho milovaného psa Sunníka. Značnou sumou do ní přispěli milovníci zlatých retrívrů z facebookové skupiny, ve které jsme členy. Moc pomohli i naši sledující z Instagramu. Jsou to fakt skvělí lidé!

3

Jak Sunnymu ulevujete, aby onemocnění vnímal co nejméně?

Jedna paní, která má fenku zlatého retrívra se stejnými potížemi, mi doporučila Geloren a koupila Sunnymu první balení. Od té doby ho bere v kombinaci s konopným olejem – CBD kapkami – a rehabilitacemi. Jeho stav se natolik zlepšil, že je nyní bez injekcí a na rehabilitacích jsme se domluvili, že přes jaro a léto zkusíme chodit pouze 1x měsíčně na udržovací léčbu a pak uvidíme dál. S Gelorenem máme pozitivní zkušenosti.

Na jaký druh asistencí je Sunny vycvičen?

Sunny je asistenční průvodcovský pes pro osoby s PAS (porucha autistického spektra). Dovede uklidnit panické stavy a zvýšené tiky. Umí sundávat oblečení (rukavice, čepice ponožky apod.), otevřít skříňku nebo šuplík a vzít z něj předmět. Dále dokáže podat věci z různých materiálů. Nenechá se rozhodit ani v náročném prostředí, kde páníček potřebuje podporu. Zastavuje na konci chodníku, aby si pán všiml, že následuje silnice. Nikdy nepochopím, jak je schopen všechny podněty rozlišit, když je někde poprvé v životě?! Je na něj stoprocentní spolehnutí, že nikde nic nesežere bez dovolení, nevezme si například ani pamlsek, který mu podáme a upadne omylem na zem. Velmi nám pomohl s okolní komunikací.

Je to canisterapeutický pes, chová se všude velmi poslušně a klidně. Myslíme si, že mezi asistenčními psy je zvláštní, a to zejména pro svou povahu, která je po všech stránkách vstřícná. Neustále se snaží vycházet nám vstříc, a i když mu dáme třeba v lese povel volno, nikdy od nás neodchází dál. Stále se drží na pár metrů a hlídá nás.

 Co nejvíce váš Sunny miluje?

Nejspokojenější je asi doma, na zahradě, v okolí, kde to zná, protože se nemusí tolik soustředit a tolik hlídat pána. Jeho přirozeností je veliká až neuvěřitelná zodpovědnost za bezpečí pána. V novém prostředí je vždy velmi soustředěný, aby neudělal přešlap a upozornil na případnou chybu včas i svého pána. To ho samozřejmě vyčerpává, a právě proto musíme důsledně dbát na to, aby měl vše vyvážené třeba obyčejnou procházkou. Procházka by měla být ve známém prostředí nebo děláme vylomeniny na zahradě bez psí pracovní vesty. On přesně ví, že není v práci, a proto může dělat blbiny jako běžný pes.

Jak byste popsala Sunnyho?

Neskonale hodný a milý člen domácnosti. Náš anděl na čtyřech tlapkách! Je takovým kouskem puzzle, který v naší rodině chyběl a zapadl přesně tak, jak měl. Obohatil náš život. My se budeme vždy snažit, aby se mu s námi spokojeně a hezky žilo. Sunník je totiž k nezaplacení a jeho hodnota je naprosto nevyčíslitelná! Za tým Geloren bychom rádi poděkovali paní Alexandře, která nám svěřila příběh Sunníka a její rodiny.

2

 

Držte se a opatrujte. Moc vám všem fandíme!

Tým Geloren

 

Rozhovorvyšel v časopise Pes přítel člověka.

Můžete se podívat, jak o něm redakce píše na svém Facebooku

PR článek

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz