DOPRAVA ZDARMA při objednání zboží v hodnotě nad 1200 Kč

Kůň kulhá. Co vás čeká při vyšetření?

Máte sportovní ambice a najednou zjistíte, že se kůň pohybuje nerovnoměrně a snaží se odlehčit bolavou nohu? To je chvíle, kdy každému jezdci či chovateli zatrne. Může se jednat jak o banalitu, tak o závažný zdravotní problém.

Je důležité nenechat nic náhodě a nechat koně vyšetřit veterinářem. Diagnostika kulhání je velmi složitá problematika a hledání příčiny kulhání u koně lze přirovnat k zdlouhavé detektivní práci.

Jestliže kůň po tréninku nechodí „úplně čistě“, může mít pouze namožený sval nebo šlachu. V takovém případě někdy stačí umístit koně do ohraničeného prostoru, kde nemůže bolavou nohu příliš zatěžovat, a dopřát mu několik dní klid. Na oteklé a na dotek horké končetiny pomáhá chlazení studenou vodou a ledem. Většinou se stav zlepší do tří dnů, pokud ne, měli byste zavolat veterináře. Čím je kulhání silnější, tím bývá postižení končetiny větší a je nutné přistoupit k odborné léčbě.

Než dorazí veterinární lékař, můžete si připravit odpovědi na několik otázek, abyste mu usnadnili práci:

  • Jakým způsobem koně využíváte a jaká je jeho fyzická zátěž?
  • Jak je kůň ustájen a kde tráví volný čas?
  • Čím je kůň krmen a jaká je jeho krmná dávka?
  • Kdo upravuje koni kopyta a jak často? Jsou s podkováním problémy?
  • Jsou kopyta v pořádku (nehřejí, nejsou vidět otlaky, ranky, hniloba ani změny kopytní stěny)?
  • Nemá kůň v kopytu zabodnutý nějaký předmět nebo není zakován (hřebíky by neměly být ve stěně výše než 2 až 2,5 cm)?
  • Nezaznamenali jste poslední dobou nějaké změny v chování koně (nervozita, apatie, časté hrabání)?
  • Když koně prohmatáte, nenajdete někde otok, hřející místa, bulky, neobvyklé hrbolky, strupy, rány, ztuhlé nebo oslabené svaly?
  • Nemá kůň jiné zdravotní problémy?

Veterinář si obvykle nechá předvést koně v pohybu a provede ohybové zkoušky končetin. Dále může provést diagnostické nitrokloubní znecitlivění, kdy do různých kloubů aplikuje lokální anestetikum, a po určité době zkouší, zda kulhání koně ustoupilo. Podrobný obraz stavu kloubů, kostí a šlach mu poskytne vyšetření rentgenem, ultrazvukem, nukleární scintigrafií, magnetickou rezonancí, počítačovou tomografií, termokamerami či artroskopií. Diagnostických přístrojů je v dnešní době mnoho už i ve veterinárním lékařství.

Je tedy zřejmé, že na kulhání může mít vliv mnoho faktorů. V průběhu terapie je potřeba obrnit se trpělivostí a řídit se radami odborníka. Zdraví kloubů můžete v rámci prevence podpořit správným režimem, přiměřenou zátěží a podávání kvalitního krmiva a kloubní výživy.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz