DOPRAVA ZDARMA při objednání zboží v hodnotě nad 1200 Kč

Kloubní výživa pro psy #1: Kdy a proč klouby psa řešit?

Konce kostí v kloubu před oděrem chrání chrupavka. Jakmile se chrupavka v kloubu jednou poškodí, už nejde opravit a klouby začínají bolet. Proto musíme o klouby psa pečovat a dodávat jim potřebné živiny dříve, než dojde k jejich poškození. A právě od toho tu je kloubní výživa.

Co je kloubní výživa?

Většina důležitých látek v kloubní výživě patří mezi tzv. SYSADOA (symptomaticky pomalu působící léky proti osteoartróze). Už z jejich názvu vyplývá, že chvíli trvá, než se účinky dostaví. Výhodou je, že trvají i po skončení užívání. Proto dávkujte kloubní výživu v tzv. kúrách – dva měsíce psovi podávejte každý den, poté kúru na několik týdnů přerušte. Délka přestávky záleží na stavu kloubu.

Kloubní výživu podáváme psovi ze dvou důvodů:

  1.  Chceme kloub ochránit a předejít problémům – preventivní podávání.
  2.  Pozorujeme na psovi, že má s klouby problémy. Například není aktivní jako dříve, hůř vstává z lehu, má potíže se schody nebo mu není do skoku. Případně už kulhá.

Kteří psi potřebují extra péči o klouby?

  • Psi v zátěži – sportující či služební psi.
  • Štěňata větších plemen – pro správný vývoj pohybového aparátu.
  • Psi se sklony ke vzniku kloubních problémů – problémy s klouby měl už některý z jejich předků.

Doplňková péče o klouby při problémech

  • Pes kulhá – pro zastavení zhoršování stavu a nastartování regeneračních procesů.
  • Po úrazech a operacích – pro rychlejší zotavení.
  • U diagnostikované artrózy a artritidy - pro zmírnění projevů a ochranu kloubů před dalším poškozením.

Upozorňujeme: Jakékoliv kloubní potíže vždy konzultujte s veterinárním lékařem.

Rychle rostoucí a obří plemena

U těchto psů je péče o klouby velmi důležitá, protože klouby nesou velkou zátěž. Už v období nejrychlejšího růstu – mezi 4. a 7. měsícem života - dopřejte štěněti kúru kloubní výživy. Klouby dostanou potřebné živiny pro svůj správný vývoj. Psi obřích plemen rostou až do věku 18 měsíců, proto kúru zopakujte ještě okolo 13. měsíce věku. Dospělým jedincům dopřejte pro podporu kloubů alespoň jednu kúru ročně.

Psi s vrozenou predispozicí ke kloubním onemocněním

Zjistěte si rodokmen psa a zajímejte se o jeho předky, jestli se u nich nevyskytlo některé kloubní onemocnění. Pokud ano, udělejte psovi kontrolní rentgen, abyste zjistili stav a postavení kloubů. Pokud je vše v pořádku, alespoň 1x za rok dopřejte kloubům pořádnou péči.

Psi v zátěži – sportovní a pracovní psi

Pokud jsou psi vystaveni vyšší zátěži, hrozí brzké opotřebování kloubů. Přidávejte jim, proto kloubní výživu pro zlepšení stavu kloubní tekutiny a vyšší ochranu kloubních chrupavek. U psů bez viditelných
potíží doporučujeme 2 kúry ročně. U závodních psů ideálně kúry načasovat jednu před a druhou po závodní sezóně.

Senioři a psi s nadváhou

Psi s nadváhou více zatěžují klouby, protože musí nosit kila navíc. Klouby se potom rychleji opotřebovávají Podobná situace je i u starších psů, kdy klouby jsou už opotřebované věkem. 

Pokud se ještě kloubní problémy neprojevily, stačí 1 – 2 kúry ročně. Pokud již vidíte, že pes hůř chodí, chce to kúru zopakovat častěji ve schématu 2 měsíce brát, 2 měsíce pauze, 2 měsíce brát.

Psi s bolavými klouby

U této skupiny psů je věnujte péči o klouby větší pozornost. Opět platí, že záleží na stupni opotřebení kloubů. V případě už hodně opotřebených kloubů, nemusí kloubní výživa stačit. V těchto případech navštivte veterinárního lékaře, který může aplikovat kyselinu hyaluronovou přímo do žíly – pokud dojde ke zlepšení stavu, stačí doplnit péči o podávání kloubní výživy. U méně závažných stavů dávejte kloubní výživu, zkuste zachovat schéma 2 měsíce užívat kloubní výživu, 2 měsíce pauza, 2 měsíce užívat. V případě závažnějších stavů již může být pauza 2 měsíce příliš dlouhá a bude nutné začít užívat kloubní výživu dříve, případně ji podávat bez přestávky.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz