DOPRAVA ZDARMA při objednání zboží v hodnotě nad 1200 Kč

Svět, kde člověk a pes táhnou za jeden provaz

Mushing, nebo také jízda se psím spřežením, je jedna z nejobdivuhodnějších spojení člověka a psí smečky. Odráží důvěru, lásku a propojení dvou světů, kde se táhne za jeden provaz. Síla mushingu spočívá v pochopení a splynutí duší. Jedná se o sport, kde člověk, nazývaný musherem, vede psí smečku. Ta zpravidla táhne saně nebo terénní káru.

Co znamená slovo „Mush?“ Jde o povel k pohybu vpřed (původ je z francouzského slova „Marche“), proto sport souhrnně nazýváme mushing.

Kde jsou kořeny mushingu?

Mushing vznikl v Severní Americe, když musheři využívali psí spřežení k přepravě nákladů. Přelom 19. a 20. století byl pro tuto disciplínu naprosto zlomový. Zlatokopové mezi sebou začali závodit na aljašském Klondiku. Ke zrodu mushingu přispěli i polárníci, kteří využívali psí spřežení k výpravám na severní a jižní pól.

IMG_6008

Saňoví psi, bytosti stvořené pro mushing

Pes, který se pro mushing narodil, se nazývá aljašský malamut. Plemeno bylo původně chováno Indiány ze severozápadu Aljašky. Díky jemnému a lidskému zacházení ze strany původních obyvatel Severní Ameriky se zrodil tento vyrovnaný pes klidné, ale sebevědomé povahy. Dodnes, pro své nezpochybnitelné vlastnosti, sílu, věrnost a spolehlivost, nese přezdívku „lokomotiva severu“.

Dalším plemenem z podobné kategorie je samojed pocházející z Uralu. Zaujme vás milou povahou nebo usměvavým výrazem, či bělostnou, bohatou a huňatou srstí.Grónský pes je mezi severskými plemeny nejpůvodnější. Plemeno se nesmí křížit. Je to proti grónským zákonům. Má velmi silně vyvinuté smečkové chování. Je nesmírně pracovitý a odolný. Není příliš vhodný na závodění, ale svou výdrží a silou bývá ideálním pomocníkem při expedicích a cestování po ledovém povrchu.

Naproti tomu je sibiřský husky ze všech severských saňových psů nejmenší a nejútlejší. Zároveň má pověst nejrychlejšího psa mezi severskými plemeny. Ztělesňuje tři atributy: sílu, rychlost a vytrvalost. Aljašský saňový pes se nazývá alaskan. Je to kříženec vyšlechtěný v Kanadě a Americe. Musheři psa používají výhradně pro saňový sport. Vlastnosti má velmi podobné jako sibiřský husky, avšak nemá uznaný průkaz původu v rámci FCI (Mezinárodní kynologické federace).

IMG_6046

 

Kdy začali musheři s tažnými psy závodit?

Prvním oficiálním závodům All Alaska Sweepstakes došlo roku 1909 v Nome. Organizoval je vůbec první klub – NKC (jde o jeden ze dvou nejprestižnějších chovatelských klubů chovatelů v USA). Trasa byla dlouhá 408 mil (což je cca 656 km). Nejznámější, prestižní, velice náročné závody se světovým renomé mají název Iditarod a jsou dlouhé 1600 km. Vznikly na počest štafetové jízdy psího spřežení, která v roce 1925 dovezla sérum proti dětské záškrtové epidemii do města Nome. Američané závod nazývají „Serum run“.

V newyorském Central parku stojí pamětní bronzová socha vůdčího psa. Jmenoval se Balto a dovedl spřežení do cíle. Díky této jízdě byly zachráněny stovky životů dětí a závod Iditarod má toto poselství stále v sobě. Za zmínku stojí i závody Yukon Quest (Amerika) a Finnmarksløpet (sever Norska). Jde bezesporu o nejdelší závod Evropy a zároveň o nejsevernější závod planety.

Evropa si závodění psích spřežení také užívá

Významné a velké závody v Evropě se uskutečnily v roce 1972 v Latrophu. V České republice byly první závody v roce 1985 v Peci pod Sněžkou. Od roku 1990 byla založena sportovní organizace pro saňový sport ČASPS (nyní ČASS - Česká asociace sleddog sportů), která zaštiťuje sportovní kluby po celé republice. Nejznámější závod má název Šediváčkův long. Koná se pravidelně v Deštném. Organizátoři totiž našli v Orlických horách ideální terén pro pořádání závodů. Sjíždějí se sem místní i evropští musheři. Trať je čtyřetapová a 200 km dlouhá.

Druhou variantou je delší vzdálenost, a to trať pětietapová v délce 300 km. Patří do série čtyř závodů psích spřežení Ultimate sleddog challenge. Jde o sérii čtyř extrémních závodů psích spřežení. Další závody se jedou v německých, francouzských a švýcarských Alpách. Trasa Šediváčkova longu vede krásnou přírodou českých hor, přitom pro všechny zúčastněné přináší kouzelnou atmosféru mrazivé krajiny dalekého severu.

IMG-20211226-WA0013 

Psí kamarádi si zaslouží péči o své klouby

Těší nás, že jsme tento rok mohli být partnery závodu Šediváčkův long. Gratulujeme Martinu Svobodovi a všem ostatním musherům za úspěšné projetí cílem. Na místě byla i naše ambasadorka Monika Mundilová, která nás zásobila povedenými fotografiemi. Na dálku nás tak přenesla do atmosféry plné silných zážitků.


Jako odměna pro vítěze se rozdávala i naše originální kloubní výživa Geloren DOG. Každý správný musher totiž ví, že svým psům dobře poslouží právě vhodnou kloubní výživou. Po vysokých výkonech v komplikovaném terénu jim zajistí příjemnější dny, protože při včasném podávání slouží kloubní výživa i jako prevence proti celé řadě obtíží. Navíc Geloren skvěle chutná a psi ho milují i jako pamlsek.

 

Jsme rádi, že přispíváme svým dílem k podpoře českého mushingu.

Váš Geloren tým

Foto: archiv Moniky Mundilové

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz